Admissions
 
M.P.Birla Smarak Kosh
 
Publications
Students' Forum
School Transport
Downloads

Admission
Class XI
2018-2019

Priyamvada Birla Scholarship
Forgot Password ?
News Details
 
 
Inter-house Competitions
22/10/2017
   

The results of the Inter-house Competitions held between October 11, 2017 and October 13, 2017 were declared on October 16, 2017. The results are:-

Painting (Communal Harmony) Competition for Classes VI to VIII (Morning)

Name of the Participants

Class

Position

House

Shankhasubhra Mondal

VII CG (M)

First

David Hare

Adwitiya Ganguly

VII CF (M)

Second

Rabindranath Tagore

Debosmita Ghosh

VII CF (M)

Third

Derozio

Ishani Sen

VIII CC (M)

Third

Derozio

 

 

 

Craft (Festivals) Competition for Classes VI to VIII (Afternoon)

Name of the Participants

Class

Position

House

Tannistha Chakraborty

VIII CD (A)

First

Ishwar Chandra Vidyasagar

Neelantika Goswami

VI CC (A)

Second

Ashutosh Mukherjee

Souradip Mishra

VII CE (A)

Third

David Hare

 

 

 

Slogan Writing (Festivals) Competition for Classes IX & X (Morning Session)

Name of the Participants

Class

Position

House

Astyartha Das

X CA (M)

First

Derozio

Samadrita Sarkar

X CA (M)

Second

Sister Nivedita

Udita Bhattacharya

X CD (M)

Third

Sister Nivedita

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slogan Writing (Festivals) Competition for Classes IX & X (Afternoon Session)

Name of the Participants

Class

Position

House

Shruti Kumari Singh

IX CA (A)

First

Ishwar Chandra Vidyasagar

Aishi Dasgupta

X CG (A)

Second

Ashutosh Mukherjee

Sayak Biswas

X CG (A)

Third

Derozio

 

Debate for Classes XI & XII (Morning Session). The topic for the debate was “India exports spiritualism to the west and herself imports its materialism”.

Name of the Participants

Class

Position

House

Sujato Datta

XII CF (M)

First

Ishwar Chandra Vidyasagar

Trijit Acharyya

XII CA (M)

Second

Derozio

Tuneer Chakraborty

XII CF (M)

Second

Ashutosh Mukherjee

Swagatalakshmi

Roy Chowdhury

XI CF (M)

Third

Ashutosh Mukherjee

 

 

Science Quiz for Classes XI & XII (Afternoon Session)

Name of the Participants

Class

Position

House

Angikar Ghosal

XI CJ

First

Sister Nivedita

Rituraj Dutta

XI CK

Shampurna Mukherjee

XI CL

Poulami Sarkar

XII CL

Yshan Roy

XI CL

 

 

 

 

 

 

Name of the Participants

Class

Position

 

 

Tathagata Chakraborty

XI CL

Second

Derozio

Sreetama Ghosh Hazra

XI CH

Somdeb Bhattacharya

XII CK

Soham Mukherjee

XI CJ

Tamajit Banerjee

XI CJ

Name of the Participants

Class

Position

House

Srijon Jana

XI CJ

Third

David Hare

Sohom Gupta

XI CJ

Korok Dasgupta

XI CJ

Sanandita Das

XI CH

Saswatik Panja

XII CK

 

 
Back to Archive