Principal
Workshop
Anchita Addhya, an Ex-student of South Point of the Higher Secondary batch of 2014 and currently a PhD Scholar (Pritzker School of Molecular Engineering) in the University of Chicago, gave a talk on “Developing Skills to attain professional excellence” to the pupils of Class XII in the School Auditorium in two sessions on Thursday, July 18, 2019. This programme was held as a part of Pointer Connect, a joint initiative of South Point High School and South Point Ex-Students Association.
Examination
Pre-Midterm Test for Classes IX & X and Unit Test-I for Classes XI & XII began on Tuesday, July 16, 2019.
The Mark-sheets, Character Certificates and Co-Scholastic Report Cards of AISSE-2019 (Class X) were distributed to the pupils admitted in other schools in Class XI, on Saturday, July 20, 2019.
Inter-house Competition
The final round of the Inter-house Debate for Classes XI & XII was held in the School premises on Friday, July 12, 2019. The motion of the house was “College Education is the only way to success.” The event was judged by Smt. Soumi Sengupta, Smt. Soma Majumder and Smt. Susmita Bhattacharya. The result finalised by the judges is as follows:-
First | Astyartha Das | XII F | David Hare House |
Second | Adrija Das | XI F | Rabindra Nath Tagore House |
Third | Samadrita Sarkar | XII F | Sister Nivedita House |
The Inter-house Yoga, Gymnastics and Wall Climbing Competitions held on Saturday, July 20, 2019 at the School premises. The results are:-
Yoga (Classes VI to VIII) – Boys | |||
---|---|---|---|
First | Ankur Banerjee | VII B (A) | Rabindranath Tagore |
Second | Debarghya Sarkar | VI G (A) | Sister Nivedita House |
Third | Soumil Sarkar | VI H (M) | Ashutosh Mukherjee House |
Yoga (Classes VI to VIII) – Girls | |||
First | Riddhima Mukherjee | VI H (M) | Derozio House |
Second | Hrishita Raha | VI G (M) | Ishwar Chandra Vidyasagar |
Third | Mrittika Chowdhuri | VII B (A) | Ishwar Chandra Vidyasagar |
Yoga (Classes IX to XII – Boys | |||
First | Soumyajit Bhattacharya | IX G (A) | Rabindranath Tagore |
Second | Shashwata Mukherjee | XI L | Ashutosh Mukherjee |
Third | Mahadeb Bagal | X F (A) | David Hare House |
Yoga (Classes IX to XII) – Girls | |||
First | Meghna Dutta | XII E | Ishwar Chandra Vidyasagar |
Gymnastic (Classes VI to VIII) – Boys | |||
First | Aayan Ali | VI C (A) | Ishwar Chandra Vidyasagar |
Second | Debargha Sarkar | VI G (A) | Sister Nivedita House |
Third | Rishav Agarwal | VII A (A) | Ashutosh Mukherjee |
Gymnastic (Classes IX to XII) Boys | |||
First | Mahadeb Bagal | X F (A) | David Hare House |
Second | Sagen Kisku | IX G (A) | Rabindranath Tagore House |
Third | Shashwata Mukherjee | XI L | Ashutosh Mukherjee House |
Wall-Climbing (Classes VI to VII) – Boys | |||
First | Diptajit Dasgupta | VIII E (M) | Sister Nivedita House |
Second | Hammza Masroor | VIII A (M) | Rabindranath Tagore House |
Third | Ayush Sharma | VI E (A) | Ishwar Chandra Vidyasagar |
Wall-Climbing (Classes VI to VII) – Girls | |||
First | Adriti Chowdhury | VI G (M) | Ishwar Chandra Vidyasagar |
Second | Adrija Chakraborty | VII B (M) | Sister Nivedita House |
Third | Himanjana Chakraborty | VII H (M) | David Hare House |
Classes II to V
Photographs of the Annual Prize Distribution Ceremony held on July 4, 2019 at Nazrul Mancha, are now available at https://goo.gl/Y8DfGZ.
Principal
Class II – V
Classes will remain suspended on Friday, July 26, 2019 on account of the Parent – Teacher Meeting.
Principal
Nursery I to Class I
Classes will remain suspended on Friday, July 26, 2019 on account of the Selective Parent – Teacher Meeting.
Principal
Prize Distribution Ceremony 2019
Selection Trial
Selection for School Football Team for Kolkata School Football League-2019 was held at Vivekananda Park on Saturday, July 13, 2019.
The Inter-house Handball Selection Trials for Classes VI to VIII was held in the School premises on Sunday, July 14, 2019.
Inter-house Competition
The Inter-house Football Competition 2019-2020 for Classes VI to VIII was held on Saturday, July 13, 2019 at Vivekananda Park. The result is as follows:-
Winner | : | Derozio House |
Runner-up | : | David Hare House |