On Monday, September 30, 2019, classes will give over at 3.15 pm. Classes for Morning Session will be held as usual.
Sd/- D K Chadda
PRINCIPAL
On Monday, September 30, 2019, classes will give over at 3.15 pm. Classes for Morning Session will be held as usual.
Sd/- D K Chadda
PRINCIPAL
Dear Guardians,
This is to inform you that on Monday, September 30, 2019, classes will give over at 3.00 p.m. Classes for Morning Session will be held as usual.
Sd/- D K Chadda
PRINCIPAL
Dear Guardians,
Nursery & Transition will remain suspended on September 30, 2019. Classes for Morning Session will be held as usual.
Sd/- D K Chadda
PRINCIPAL
A meeting of Implementation Team in compliance with OHSAS 18001:2007 was held on Friday, September 13, 2019 in the School premises.
The Inter-house Poster Making Competition for Classes VI, VII & VIII was held in the School premises on Friday, September 13, 2019. The result, as finalised by the judges, is as follows:-
CLASS VI | |||
First | Sayan Dhar | VI D (A) | Derozio House |
Srijan Sur | VI C (A) | David Hare House | |
Second | Avisholta Chakraborty | VI B (A) | David Hare House |
Third | Dyutit Karmakar | VI C (M) | David Hare House |
CLASS VII | |||
First | Ayush Sengupta | VII E (A) | David Hare House |
Debapriya Bhadra | VII F (A) | David Hare House | |
Second | Tanisha Dutta | VII B (A) | – |
Third | Aryan Jha | VII A (A) | Sister Nivedia House |
Aritra Konar | VII G (M) | Sister Nivedia House | |
CLASS VIII | |||
First | Susalimee Patra | VIII F (A) | David Hare House |
Second | Arhana Bhandari | VIII B (A) | Ashutosh Mukherjee House |
Sreejita Modak | VIII C (M) | Derozio House | |
Third | Souparno Sanyal | VIII E (A) | Derozio House |
33 pupils from Classes XI & XII attended a day long workshop on Mathematics, Statistics, Cryptology and Computer Science at East Calcutta Girls’ College, Lake Town, Kolkata, on Thursday, September 12, 2019. They were accompanied by Sri Kishalaya Saha, a Teacher of the School.
Moulik Ghosh of Class III A (Afternoon) participated in the 16th Annual Swimming Competition held on September 8, 2019, organised by Dhakuria Swimming Association. Moulik secured the 3rd place in the 50m Backstroke and won a bronze medal and a certificate.
The following pupils from our School in different categories have been selected by the District Council for School Games & Sports (South Kolkata) for the State School Competitions to be held in the month of September 2019 in West Bengal:
Basketball (U/14 – Junior Girls) | Ragini Aron | VI A (M) |
Karate (U/19 – Boys) | Subhayu Sadhukhan | XI J |
Karate ((U/19 – Girls) | Didhiti Paul | XI F |
Swimming (U/14 – Boys) | Aryan Das | VI E (M) |
Swimming (U/14 – Girls) | Prathama Biswas | VII F (A) |
Swimming (U/17 – Boys) | Eshan Roy | IX F (M) |
Pratik Roy | IX E (A) | |
Soumik Datta Mazumder | X F (M) | |
Swimming (U/17 – Girls) | Sreeja Kar | X C (A) |
Swimming (U/19 – Boys) | Soumya Mallick | X C (M) |
Mayukh Sarkar | XII D (M) | |
Yoga (Boys) | Debargha Sarkar | VI G (M) |
Gymnastics (Girls) | Disha Paul | VII H (M) |
Judo (Boys) | Ayush Chakraborty | VI G (A) |
Table Tennis (Boys) | Parijat Dwary | VII H (M) |
Table Tennis (Girls) | Priyakshi Roy | X G (M) |